Nowości

kupno mieszkania pod wynajem

Kupno mieszkania pod wynajem

2019-11-21

Zakup nowego mieszkania to świetna inwestycja na lata. Zapotrzebowanie na mieszkania wciąż jest bardzo duże, a wynajem mieszkań jest w naszym kraju dość popularny. Decyduje się na niego około 16% Polaków. Nic więc dziwnego, że zakup mieszkania pod wynajem to wciąż bardzo popularna forma inwestowania finansowych nadwyżek. Ale mieszkania pod wynajem kupują nie tylko posiadacze większej ilości gotówki. Część osób decyduje się na wzięcie kredytu, tylko po to, żeby kupić nowe mieszkanie, a następnie je wynająć.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania pod wynajem? Zapraszamy do lektury artykułu.

Dla kogo?

Warto zastanowić się komu chcesz wynająć mieszkanie. To dość ważna kwestia, która wpływa na pozostałe czynniki jak chociażby lokalizacja czy standard wykończenia. Kto może być Twoim potencjalnym lokatorem? Jedną z grup najbardziej zainteresowanych wynajęciem mieszkań są studenci. Lublin jest tego najlepszym przykładem. Młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na wynajem, rezygnując z tak popularnych kilka lat temu domów studenckich. Przyczyn takiego zachowania trzeba upatrywać w tym, że po pierwsze – akademiki systematycznie drożeją, często przy braku poprawy warunków. Kilkuosobowe pokoje, często od wielu lat nieremontowane nie są już dla studentów tak atrakcyjne. Wolą wynająć mieszkanie i cieszyć się większym komfortem.

Jednak wielu inwestorów nie chce wynajmować mieszkań studentom. Obawiają się przede wszystkim imprezowego stylu życia, jaki młodzi ludzie często prowadzą, a co niekoniecznie odpowiada mieszkającym w bloku sąsiadom. Tak naprawdę jednak młodzi ludzie są różni i wszystko jest kwestią ustalenia pewnych zasad.

Są też inwestorzy, którzy z kolei niechętnie wynajmują mieszkania osobom z dziećmi. Uważają bowiem, że dzieciaki niszczą wyposażenie, podłogi i z obawy przed zniszczeniami wolą nawet wynająć mieszkanie studentom. Ale w jednym jak i w drugim przypadku można się w łatwy sposób zabezpieczyć pobierając od wynajmującego kaucję. Najczęściej jej wysokość równa jest miesięcznemu czynszowi za wynajem. Jest to skuteczna motywacja do tego, żeby o mieszkanie dbać i nie generować zniszczeń.

Przed zakupem mieszkania pod wynajem warto się zastanowić kto może być potencjalnym lokatorem. W Lublinie mieszkania chętnie wynajmują zarówno studenci, młodzi ludzie tuż po studiach, a także rodziny z dziećmi.

Lokalizacja

Kupując mieszkanie pod wynajem warto dobrze przemyśleć lokalizację. Jeśli grupą docelową są studenci na pewno warto poszukać mieszkań zlokalizowanych w pobliżu uczelni. A jeśli nie, to przynajmniej zadbać o odpowiedni dojazd do nich. Prawda jest taka, że młodzi ludzie żyją teraz zupełnie inaczej niż jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Wtedy to zdecydowana większość żaków przemieszczała się wykorzystując komunikację miejską. Obecnie coraz więcej młodych ludzi ma własne auto, którym jeździ na zajęcia. Dlatego wydawać się może, że lokalizacja nie odgrywa już tak dużej roli. Planując wynajmowanie studentom warto jednak wziąć pod uwagę, że młodzi ludzie prowadzą aktywne życie towarzyskie, w związku z czym zależy im na tym by mieć dobry dojazd do centrum, gdzie toczy się całe kulturalne i towarzyskie życie miasta.

Metraż

To kolejny ważny aspekt, który należy wziąć pod uwagę planując kupno mieszkania pod wynajem. Kawalerka to raczej mało perspektywiczny wybór. Może być atrakcyjna jedynie dla singla, który szuka dla siebie niewielkiego mieszkanka, ale jest pewne, że prędzej czy później będzie chciał je zamienić na większe. Dwupokojowe mieszkanie to już bezpieczny wybór, zarówno dla studentów jak i małżeństw z dziećmi lub bez. Większe mieszkania również cieszą się dużym zainteresowaniem. Trzy pokoje sprawdzą się przy większej rodzinie, ale i studenci też nim nie pogardzą. Często bowiem młodzi ludzie chcą wynajmować mieszkanie większą grupą, bo tak jest im weselej.

Rozkład mieszkania

Nie tylko metraż, ale i rozkład mieszkania są ważne. Oddzielna łazienka i wc to świetna opcja zarówno dla rodzin jak i studentów. Sprawdzi się zwłaszcza wtedy gdy lokatorów jest kilku. Daje to więcej swobody i komfortu. Jeśli chodzi o kuchnię – to opcja otwarta na salon raczej nie sprawdzi się w mieszkaniu studenckim. Nikt nie będzie chciał mieszkań w salonie, do którego każdy ma cały czas dostęp. Chyba, że otwarty salon będzie wspólnym pokojem dziennym, do którego każdy ma dostęp, może tam oglądać tv i gdzie lokatorzy mogą wspólnie spędzać czas. Ale rzadko to tak wygląda, ponieważ wynajmującemu zależy zwykle ( i to całkiem zrozumiałe) na tym, żeby w mieszkaniu ulokować więcej osób, bo to przekłada się na zarobek. A taki jest w końcu cel każdego kto kupuje mieszkanie pod wynajem.

Mieszkania na sprzedaż w Lublinie są tak różnorodne, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Bez względu na to czy chce kupić mieszkanie dla własnej rodziny czy właśnie pod wynajem. Z naszego doświadczenia wynika, że takich właśnie mieszkań pod wynajem sprzedaje się coraz więcej, a Lublin jest miastem, gdzie zainteresowanie wynajmem wciąż jest bardzo duże.

Wikana - mieszkania na sprzedaż lublin

Created by kampanie adwords

×