Nowości

czy opłaca się inwestować w mieszkania?

Czy opłaca się inwestować w mieszkania?

2019-07-15
Nieruchomości to jednak z najatrakcyjniejszych form inwestycji. Potencjał dostrzegło już wielu Polaków, którzy od kilku lat masowo kupują mieszkania deweloperskie na wynajem. Przeczytaj artykuł i przekonaj się czy to naprawdę się opłaca.
Deweloperskie mieszkania na wynajem.
Według badań rynku mieszkania deweloperskie stanowią obecnie zdecydowaną część wszystkich transakcji. Polacy wolą kupować mieszkania nowe niż mieszkania z rynku wtórnego. Duża część transakcji to mieszkania kupione właśnie pod wynajem.
Okazuje się, że mimo tego iż mamy silnie rozwinięte poczucie chęci posiadania i chcemy mieć mieszkanie na własność to nadal wiele osób zamiast kupować wynajmuje.

Jak najbardziej. Kto może wynajmować takie mieszkania? Na przykład młody singiel, który dopiero rozpoczyna zawodową karierę, ale również pracownik, który wyjechał do innego miasta na kilkumiesięczny kontrakt.

Kto wynajmuje mieszkania

Grupa wynajmujących jest zróżnicowana. Jedną z liczniejszych są studenci. W miastach choćby takich jak Lublin – czy innych ośrodkach akademickich studenci stanowią ogromny odsetek osób zainteresowanych wynajmem mieszkania.

Mieszkanie w akademiku nie każdemu odpowiada, tym bardziej, że popularne kiedyś domy studenckie zaczęły mocno drożeć. Żacy zdecydowanie bardziej wolą przestronne i komfortowe mieszkania, które mogą wynająć za podobne pieniądze, a warunki są nieporównywalnie lepsze.

Kolejną grupą zainteresowaną wynajmem mieszkań są młodzi ludzie tuż po studiach, którzy np. przeprowadzili się do Lublina, bądź innego miasta i dopiero rozpoczynają swoją zawodową karierę. Nie stać ich jeszcze na zakup nowego mieszkania. Młodzi ludzie są też bardzo mobilni i wynajem daje im większe poczucie swobody.

O dziwo nawet osoby, które mają już ustabilizowaną sytuację zawodową i nawet rodzinę również często wynajmują mieszkanie. Część z nich nie stać na kupno mieszkania, a część na przykład nie chce brać kredytu, woli wynajmować i odkładać pieniądze by kupić za gotówkę, albo przynajmniej na większy wkład własny.

Mieszkania często wynajmują osoby, które z racji obowiązków zawodowych muszą zmienić miejsce zamieszkania na określony czas i szukają odpowiedniego lokalu.

Jak kupować mieszkania pod wynajem

Jeśli planujesz kupić mieszkanie pod wynajem musisz zastanowić się do jakiej grupy chcesz je kierować. Inne oczekiwania będą mieli studenci, a inne rodzina z dziećmi.

Mieszkania studenckie – najlepszym wyborem będzie wiele pomieszczeń, niekoniecznie dużych. Trzy, cztery pokoje będą idealne dla paczki przyjaciół. Każdy z nich będzie miał swój pokój, z biurkiem, łóżkiem, miejscem do pracy.

W mieszkaniach kupowanych pod wynajem dla studentów raczej nie sprawdzi się kuchnia otwarta na salon. Raczej nikt nie będzie chciał mieszkać w pokoju, z dostępem do kuchni, w której cały czas ktoś się kręci. Chyba, że będzie to pokój niezamieszkany, taka dodatkowa wspólna przestrzeń dla lokatorów, idealna na wieczorne seanse filmowe.

W mieszkaniach dla studentów dobrym rozwiązaniem będą też dwie łazienki, co pozwoli uniknąć kolejek rano czy wieczorem.

Wiele osób unika wynajmowania mieszkania studentom, z obawy o to, że częste imprezy, zapraszanie znajomych będzie nie w smak sąsiadom. A do tego obawiają się, że stan mieszkania może na tym ucierpieć.

Dlatego przygotowując ogłoszenie o wynajem często zastrzegają, że to wyłącznie dla par bądź rodzin z dziećmi. Jakie mieszkanie sprawdzi się dla nich? Mieszkanie Lublin, które ma 2-3 pokoje, kuchnia otwarta na salon jak najbardziej na tak – zwłaszcza przy małych dzieciach jest to bardzo praktyczne rozwiązanie. Jedna toaleta jest ok, ale dobrze jeśli jest tam wanna – w takich warunkach łatwiej wykąpać dzieci.

Wynajmujący, którzy mają dzieci często zwracają uwagę na takie rzeczy jak tereny zielone wokół bloku, place zabaw czy miejsca rekreacji. Wybierając mieszkanie pod wynajem warto zwrócić uwagę na te aspekty. Dla mam z dziećmi bardzo ważna będzie też winda, która pozwoli im swobodnie przemieszczać się z wózkiem między piętrami.

Czy opłaca się kupować kawalerkę pod wynajem?

Jak najbardziej. Kto może wynajmować takie mieszkania? Na przykład młody singiel, który dopiero rozpoczyna zawodową karierę, ale również pracownik, który wyjechał do innego miasta na kilkumiesięczny kontrakt.

Jak sprawić by mieszkanie pod wynajem było dobrą inwestycją?

Kluczowy jest wybór odpowiedniego mieszkania i odpowiedniej lokalizacji, tak by sprostać oczekiwaniom grupy, której chcesz wynająć mieszkanie. Warto przeglądać oferty, ponieważ rynek nieruchomości rozwija się bardzo dynamicznie, a wybór mieszkań jest naprawdę duży. Jeśli chcesz zainwestować swoje oszczędności i nabyć mieszkanie pod wynajem serdecznie zapraszamy do naszych biur w Lublinie i nie tylko. W naszej ofercie mamy różnorodne mieszkania na sprzedaż w Lublinie, Rzeszowie, Przemyślu i wielu innych miastach. Chętnie się spotkamy i odpowiemy na wszystkie pytania.

Sprawdź lublin sprzedaż mieszkań z naszej oferty.

Created by kampanie adwords

×