Nowości

4 najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

4 najczęstsze błędy popełniane przy zakupie mieszkania

2019-07-22Kupno mieszkania to nie tylko duży wydatek ale i sporo emocje. Strach, ekscytacja, stres, niepewność, radość – to cały wachlarz różnego rodzaju emocji, które towarzyszą podczas szukania a potem finalizowania transakcji. Warto jednak trzymać emocje na wodzy i do całego procesu podejść z rozsądkiem i spokojem. Pośpiech i stres to nie są najlepsi doradcy. Warto dać sobie czas i dobrze przemyśleć decyzję, inaczej zamiast radości z nowego mieszkania pojawi się rozczarowanie. Jakie są najczęstsze błędy popełnianie podczas zakupu mieszkania? Kilka najważniejszych zebraliśmy dla was – przeczytajcie artykuł i przekonajcie się czego unikać.

Błąd numer 1 – zbyt mały/duży metraż

Wielkość mieszkania to jedna z ważniejszych kwestii, którą trzeba dobrze przemyśleć. Jaki błąd można tu popełnić. Można kupić za duże, ale i za małe mieszkanie. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości – ale to co jest wspólne to fakt, że mieszkania to inwestycje na przyszłość. Nawet jeśli teraz mieszkasz sam, lub z partnerką i wystarcza wam 30 metrowa kawalerka, to nie znaczy, że zawsze tak będzie. Może się bowiem okazać, że pojawiły się dzieci, albo, że jedno z Was musi pracować w domu i wtedy tej przestrzeni potrzeba więcej. Trzeba więc sprzedać bądź wynająć mieszkanie i poszukać większego. Odwrotnie też może być – kupujemy za duże mieszkanie, którego tak naprawdę nie potrzebujemy, a większe – wiadomo oznacza wyższą cenę. Dlatego warto dobrze przemyśleć metraż mieszkania oraz ilość pomieszczeń. Wiadomo, że nie wszystko da się i można zaplanować. Warto się jednak zastanowić i ustalić czy np. planujesz powiększenie rodziny, zastanowić się czy np. ktoś z rodziny będzie u nas nocował np. z okazji świąt itp. i to wszystko wziąć pod uwagę.

Błąd numer 2 – złe oszacowanie kosztów urządzenia mieszkania

Kupując mieszkanie deweloperskie w Lublinie bądź w innym mieście musisz mieć świadomość tego, że mieszkanie to trzeba urządzić. Stan deweloperski (choć czasem różni się w zależności od inwestora) to jednak najczęściej zawiera posadzki, okna, drzwi zewnętrzne i oczywiście wszystkie instalacje oraz tynki na ścianach. To oznacza, że musisz mieszkanie w całości wykończyć. Wiele osób kompletnie nie bierze tego pod uwagę lub zwyczajnie myśli, że będzie to kosztować dużo mniej. Efekt jest taki, że mieszkanie jest nie wykończone, lokatorzy się sfrustrowani, a kredyt pochłania większość oszczędności. Tylko jak oszacować koszty urządzenia mieszkania? Uśredniona wartość jaką się przyjmuje to 1000 zł na każdy metr kwadratowy powierzchni. Oczywiście w przypadku kuchni czy łazienki ta wartość będzie dużo wyższa niż w korytarzu czy sypialni. Dlatego jest to wartość mocno uśredniona. Najlepszym choć czasochłonnym rozwiązaniem jest dokładne ustalenie jakie elementy wyposażenia chcemy kupić – jakie podłogi, płytki, jakie drzwi i meble. Im dokładniej wybierzemy tym lepiej. Do sumy, którą otrzymamy warto jeszcze dodać 10% - ponieważ zawsze pojawiają się jakieś nieprzewidziane wydatki. Jeśli masz problem z wyborem elementów wyposażenia i ogólnie z pomysłem na wystrój swojego mieszkania – możesz skorzystać z pomocy aranżatora wnętrz. Taka osoba nie tylko zaplanuje dokładny wystrój twojego nowego mieszkania, ale również prześle linki do produktów, które możesz kupić i oszacuje koszt wykończenia. To sporo ułatwienie i oszczędność czasu. Jeśli jesteś zapracowany i nie do końca odnajdujesz się w temacie doboru kolorów, materiałów i mebli to jest to opcja dla ciebie.

Błąd numer 3 – złe określenie celu zakupu

Mieszkanie to inwestycja na lata, dlatego jeśli ma spełniać swoje funkcje musi być dobre przemyślane pod tym kątem. Inaczej będziesz szukał mieszkania pod wynajem a inaczej mieszkania w którym sam zamieszkasz. Może być też tak, że teraz mieszkasz w nim Ty lub twoja rodzina, ale nie wykluczasz że za kilka lat będziesz chciał je wynająć. Dlatego te wszystkie opcje musisz wziąć pod uwagę. Pod tym kątem musisz zaplanować ilość pomieszczeń i ich rozkład, metraż, piętro oraz lokalizację. Dlatego zastanów się jakie przeznaczenie będzie miało Twoje mieszkanie teraz i za kilka lat.

Błąd numer 4 – brak możliwości sfinansowania zakupu

Planując kupno mieszkania trzeba dobrze ocenić swoje finansowe możliwości. Jeśli kupujesz mieszkanie i musisz wspomagać się kredytem oceń najpierw swoją zdolność kredytową. W tym celu musisz pójść do banku lub umówić się z pośrednikiem finansowym, który w Twoim imieniu złoży w bankach zapytanie odnośnie tego na jakiej wielkości kredyt możesz liczyć. To bardzo ważne – ponieważ może się okazać, że przeszacowałeś swoje możliwości. Poświęciłeś wiele czasu na znalezienie mieszkania na które cię nie stać. Dlatego najpierw wizyta w banku i ustalenie możliwości finansowych, a dopiero potem poszukiwanie mieszkania na miarę swoich możliwości.

Jeśli poszukujesz mieszkań w Lublinie i potrzebujesz pomocy w wyborze zgłoś się do jednego z naszych biur. Odpowiemy na wszelkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy ci znaleźć twoje wymarzone mieszkanie lub sprawdź mieszkanie lublin na naszej stronie www.

Created by kampanie adwords

×