Nowości

ułożenie mieszkania względem stron świata – co musisz wiedzieć.

Ułożenie mieszkania względem stron świata – co musisz wiedzieć.

2020-01-15

Kupując nowe mieszkanie zwracamy uwagę na cenę, metraż, lokalizację czy rozkład pomieszczeń. Jednak o ułożeniu mieszkania względem stron świata nie myśli już każdy. Z naszego doświadczenia wynika, że to aspekt na który mało który kupujący zwraca uwagę. Czy to duże zaniedbanie? Czy orientacja mieszkania względem stron świata rzeczywiście ma aż tak duże znaczenie, że trzeba brać to pod uwagę? W tekście odpowiadamy na wszystkie pytania.

Naturalny rytm dnia

Od zawsze rytm życia wyznacza słońce. To ono sprawia, że rano się budzimy, w ciągu dnia pracujemy, a gdy robi się ciemno, odpoczywamy i śpimy. Nasz organizm reaguje na światło niebieskie, które hamuje wydzielanie melatoniny – hormonu odpowiedzialnego za zasypianie. W ciągu dnia chcemy mieć jak największy dostęp do naturalnego światła, zaś wieczorem chcemy się wyciszać i przygotowywać do snu. Choćby z tego względu wybór właściwego ustawienia mieszkania względem stron świata jest istotny.

Obowiązujące przepisy

Ilość dostępnego światła regulują odpowiednie przepisy. Muszą je spełniać wszystkie nowopowstające mieszkania deweloperskie. Dlatego oferując mieszkania na sprzedaż możemy zapewnić, że każde z mieszkań ma zaplanowaną odpowiednią ilość światła.

Mieszkania ze strefą dzienną od strony południowej

Strona południowa będzie idealnym rozwiązaniem dla salonu czy pokoju dziennego. Zwykle ma on najwięcej okien, przez które może dostawać się naturalne światło. Zatem pokój będzie nie tylko dobrze doświetlony. Południowa strona ma jeszcze jeden plus – duża ilość światła wpadająca przez okno to również więcej ciepła i mniejsze rachunki za ogrzewanie. Salon to zwykle największe pomieszczenie w każdym mieszkaniu, więc potrzeba sporo energii, żeby je ogrzać. Południowa lokalizacja sprawi, że pomieszczenie będzie jasne i ciepłe.

A latem? Trzeba brać pod uwagę, że wysoka temperatura może być uciążliwa. Dobrym rozwiązaniem będzie montaż zewnętrznych rolet, które świetnie chronią przed słońcem i pozwalają obniżyć temperaturę w pomieszczeniu nawet o 2-3 stopnie Celsjusza.

Lokalizacja południowa na pewno nie będzie odpowiednia dla sypialni czy kuchni. Dla większego komfortu spania temperatura w sypialni powinna być 2-3 stopnie niższa. W pomieszczeniu zlokalizowanym od strony południowej trudno będzie ją utrzymać, zwłaszcza w sezonie letnim.

Również z powodu temperatury kuchnia nie będzie dobrym rozwiązaniem. W pomieszczeniu gdzie dużo się gotuje i tak jest ciepło, a duże nasłonecznienie będzie to jeszcze potęgować. Dobrym rozwiązaniem będzie natomiast kuchnia zlokalizowana od strony północnej bądź zachodniej.

Strona północna

Najlepiej gdy na północy zlokalizowana jest łazienka, hol lub garderoba. Dobrze sprawdzą się też wszelkie rodzaju schowki lub pomieszczenia gospodarcze. Nie muszą być one mocno doświetlone, dlatego północna strona będzie jak najbardziej odpowiednia.

Sypialnia od wschodu?

Tak, jeśli lubisz gdy natura i słońce wyznaczają rytm dnia. Sypialnia zlokalizowana od wschodniej strony zapewnia przyjemne, subtelne budzenie naturalnym światłem wschodzącego słońca. Ale jeśli jesteś śpiochem lub pracujesz na nocne zmiany i w ciągu dnia odsypiasz lepiej wybrać sypialnię usytuowaną po zachodniej stronie. Ewentualnie zainwestować w zewnętrzne rolety, które potrafią zapewnić idealne zaciemnienie w ciągu dnia.

Co wybrać?

Pamiętaj, że oferując sprzedaż mieszkań dbamy o to by każde z nich miało zapewnioną odpowiednią ilość światła i spełniało obowiązujące normy. Zatem kupując mieszkanie musisz się kierować wyłącznie swoimi oczekiwaniami i przyzwyczajeniami. Jeśli chcesz by po południami w mieszkaniu było ciepło i słonecznie, wybierz lokal, którego strefa dzienna skierowana jest na południe. Jeśli wolisz chłodniejszy klimat  i nie zależy ci na aż tak dużej ilości światła możesz wybrać mieszkanie z salonem od zachodu bądź od północy.

Oferując mieszkania na sprzedaż w Rzeszowie czy Tarnobrzegu zawsze spotykamy się z klientami, oglądamy i odpowiadamy na wszystkie pytania. Pomożemy wybrać najlepszą dla Państwa opcję.

Jednak przychodząc do nas muszą Państwo znać swoje oczekiwania, wtedy łatwiej nam będzie pomóc w doborze najlepszej opcji.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane zakupem bądź obejrzeniem mieszkania. W tym momencie mamy do sprzedania mieszkania w Rzeszowie i Tarnobrzegu, na nowoczesnych bardzo komfortowych osiedlach. Mieszkania mają zróżnicowane metraże i rozkłady dzięki czemu każdy z Państwa znajdzie coś dla siebie.

Wikana - rzeszów sprzedaż mieszkań

Created by kampanie adwords

×