Nowości

mieszkanie czy dom – co wybrać?

Mieszkanie czy dom – co wybrać?

2019-09-23

Kupić mieszkanie czy może lepiej działkę na której stanie dom? Do niedawna posiadanie własnego domu z ogródkiem było wyznacznikiem statusu społecznego i spełnieniem marzeń wielu osób. Obecnie wybór miejsca zamieszkania częściej wynika z rzeczywistych potrzeb niż chęci manifestowania czegokolwiek.

Wiele osób staje przed wyborem i zastanawia się co będzie lepsze – dom z ogródkiem czy mieszkanie w bloku. Jeśli i Ty masz podobne wątpliwości przeczytaj nasz artykuł – być może nasze porady pomogą je rozwiać.

By podjąć właściwą decyzję musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań.

Jaki masz budżet

Możliwości finansowe to jeden z ważniejszych czynników determinujących wybór. Określ granicę budżetu jaki możesz przeznaczyć na realizację inwestycji, bądź kwotę do jakiej możesz się zadłużyć. Być może będzie to wymagało wizyty w banku bądź spotkania z pośrednikiem finansowym, który określi Twoją zdolność kredytową.

Ogólnie przyjmuje się, że kupno mieszkania to mniejszy wydatek niż kupno działki i budowa domu. Jednak tak naprawdę wiele zależy od wielu czynników m.in. od lokalizacji, użytych materiałów budowlanych czy standardu wykończenia.

Planując wydatki pamiętaj, żeby do kosztów zakupu mieszkania czy budowy domu doliczyć koszt wykończenia. Im większy metraż tym koszt będzie wyższy.

Ile będzie kosztować utrzymanie

Pozostając jeszcze w temacie finansów warto myśleć nie tylko o tym ile będzie kosztowała budowa domu, kupno mieszkania czy ich urządzenie. Trzeba też wziąć pod uwagę jakie będą koszty utrzymania. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku osób, które korzystają z kredytu. Może się bowiem okazać, że opłaty eksploatacyjne zjadają dużą część domowego budżetu. Na pewno trzeba mieć świadomość, że w domu to opłaty będą wyższe – wyższe zużycie prądu (więcej punktów oświetleniowych również na zewnętrz), więcej wody (choćby z racji nawadniania trawnika czy podlewania ogródka) i wyższe opłaty za ogrzewanie.

Jaka przestrzeń jest Ci potrzebna

Zastanów się jak wiele miejsca potrzebujesz i czy chodzi wyłącznie o metraż domu czy mieszkania czy może o jeszcze inne rzeczy. Pomyśl czy chcesz posiadać własny ogródek, chcesz uprawiać kwiaty i warzywa, mieć własne miejsce do zabawy dla dzieci czy czworonożnego przyjaciela.

Wbrew pozorom dom nie jest jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji. Nowoczesne mieszkania na sprzedaż w Lublinie bądź innych miastach, jakie realizujemy często są wyposażone w niewielkie ogródki, na jakich z powodzeniem można zorganizować niewielki ogród kwiatowy czy nawet uprawiać warzywa. To propozycja dla osób zainteresowanych mieszkaniami na parterze. Te na wyższych piętrach posiadają natomiast przestronne tarasy i loggie, które też pozwalają na fajne zaaranżowanie przestrzeni i stworzenie namiastki ogrodu.

Jeśli jednak marzysz o dużej, otwartej przestrzeni, gdzie dzieciaki będą mogły biegać, a psiaki szaleć i kopać – wtedy dom wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Jaka lokalizacja ci odpowiada

Wybierając dom czy mieszkanie musisz mieć świadomość, że każde z tych rozwiązań ma inne wymagania komunikacyjne. Dom wymaga najczęściej dłuższych dojazdów, jeśli to nowe osiedle domków, które dopiero się rozwija może się okazać, że infrastruktura dopiero się rozwija i nie ma np. dobrego połączenia komunikacyjnego. Dlatego warto wziąć to pod uwagę. Oczywiście kupując mieszkanie też musisz wybrać lokalizację, ale jeśli zależy ci na tym by mieszkać w centrum – masz taką możliwość. Z domem może być gorzej.

Szukasz prywatności czy lubisz towarzystwo

Mieszkanie w domu na pewno daje sporo więcej prywatności. W końcu masz swój własny ogród, a za ścianą nie ma sąsiadów. To prawda, że w bloku jest trochę inaczej, ale nowoczesne mieszkania na sprzedaż to już nie to samo co było kiedyś. Ciche, dobrze wyizolowane akustycznie dzięki czemu sąsiedzi wcale nie słyszą co się dzieje u ciebie w domu. Technologia cały czas idzie do przodu, a wykorzystanie nowoczesnych materiałów budowlanych daje coraz większy komfort.

Ile masz czasu i jak go spędzasz

Zanim podejmiesz decyzję zastanów się jeszcze które rozwiązanie będzie lepsze ze względu na ilość i sposób spędzania wolnego czasu. Dom to z założenia więcej obowiązków – większa powierzchnia do sprzątania, obowiązki związane z koszeniem trawy, odśnieżaniem podjazdu czy sprzątaniem liści jesienią. Wymaga to czasu i wysiłku, aczkolwiek są osoby, które bardzo to lubią i nie jest to dla nich problem.

Są to w gruncie rzeczy przyjemne obowiązki, bo związane z aktywnością na świeżym powietrzu. Jednak nie każdy musi je lubić i nie każdy ma a nie czas. To też warto wziąć pod uwagę  - jeśli marzysz o dużym ogrodzie, a większość dnia nie ma cię w domu i wracasz późnym popołudniem lub wieczorem może się okazać, że masz bardzo mało czasu by korzystać z uroków mieszkania w domu, podczas gdy wymaga on sporo pracy i właśnie czasu.

Dlatego zanim podejmiesz decyzje rozważ wszystkie powyższe punkty. Jeśli wahasz się czy mieszkanie jest dla ciebie dobrym wyborem zapraszamy do kontaktu – chętnie się spotkamy i odpowiemy na Twoje pytania.

Wikana - lublin mieszkania na sprzedaż

Created by kampanie adwords

×