Nowości

3 kroki do znalezienia idealnego mieszkania

3 kroki do znalezienia idealnego mieszkania

2019-08-16

Kupowanie nowego mieszkania to spory wysiłek finansowy ale i emocjonalny. Po pierwsze kupno mieszkania wiąże się z wydaniem dużej sumy pieniędzy – czy to oszczędzanych przez wiele lat czy pozyskanych dzięki wsparciu z banku. Po drugie – wiąże się z podjęciem decyzji, która będzie miała wpływ na nasze przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że całemu procesowi towarzyszą tak silne, często skrajne emocje – od radości, ekscytacji przez niepewność, strach po euforię. To absolutnie normalne, warto jednak trzymać emocje na wodzy, a decyzję podejmować z głową.

Jak uniknąć błędów i sprawnie znaleźć odpowiednie dla siebie M. Kilka przydatnych porad znajdziecie w artykule.

Zanim zaczniesz szukać…

Zanim zaczniesz szukać mieszkania określ swoje oczekiwania. Opisz jakiego mieszkania szukasz. Im dokładniej to zrobisz tym lepiej. Określ metraż, ilość pomieszczeń, czy zależy Ci na otwartej przestrzeni czy wolisz np. kuchnię zamkniętą. Możesz też określić lokalizację, piętro i wszystko to, co jest dla ciebie ważne.

Określając swoje oczekiwania nie myśl o mieszkaniu jako o inwestycji tylko na tu i teraz. Zastanów się jak w ciągu kilku czy nawet kilkunastu lat może się zmienić twoja sytuacja. Jeśli jesteś młodą osobą, w związku być może zechcesz w niedługim czasie założyć rodzinę. Warto wziąć to pod uwagę. Zastanów się jaki styl życia prowadzisz, jak dużo czasu spędzasz w mieszkaniu, czy chcesz zapraszać tam rodzinę, znajomych na dłużej – wtedy warto pomyśleć o tym by zapewnić im odpowiednie miejsce chociażby do spania.

Wiadomo, że nie wszystko da się zaplanować i przewidzieć, jednak można spróbować odrobinę wybiec w przyszłość i wyobrazić sobie swoje życia za lat kilka czy kilkanaście. Warto spróbować, ponieważ nikt nie lubi zmieniać mieszkania, a sama przeprowadzka jest procesem czasochłonnym i stresującym. 

Określ swoje możliwości finansowe

W kolejnym kroku określ swoje możliwości finansowe. Podaj widełki cenowe, co znacznie ułatwi ci poszukiwania.

Osoby, które chcą kupić mieszkanie za gotówkę są w nieco łatwiejszej sytuacji. Wiedzą bowiem jaką kwotę mają do dyspozycji i na co mogą sobie pozwolić. Troszkę inaczej wygląda sytuacja gdy konieczne jest wsparcie finansowe banku.

Jeśli musisz wspomagać się kredytem spotkaj się z doradcą finansowym, żeby dowiedzieć się czy masz zdolność kredytową i na jaką wysokość wsparcia możesz liczyć. Wiele osób często przecenia swoje możliwości w związku z czym potem pojawiają się problemy. Lepiej ich uniknąć i odpowiednio wcześniej dobrze się przygotować.

Planując budżet mieszkaniowy pamiętać by wziąć pod uwagę nie tylko koszty jego zakupu, ale również urządzenia. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się ono do zamieszkania. Konieczne jest wykończenie.

Standard deweloperski, choć w niektórych sytuacjach może się różnić to zwykle zawierać musi:

Posadzki, otynkowane i pomalowane białą farbą ściany, okna i drzwi zewnętrzne, parapety wewnętrzne i zewnętrzne, kaloryfery i wszystkie instalacje: wodno-kanalizacyjna, elektryczna, grzewcza. Oferując sprzedaż mieszkań w Lublinie zawsze informujemy naszych klientów o tym, by byli przygotowani na dodatkowe koszty.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

To zależy? Od czego? Od wielu czynników, ale przede wszystkim od tego w jakim standardzie chcesz je wykończyć i jakich użyć materiałów. Inaczej będzie wyglądało wykańczanie mieszkania zakupione pod wynajem, inaczej takiego w którym chcemy zamieszkać osobiście. Jak zatem zaplanować koszty? Średnio przyjmuje się około 1 tys. zł na każdy metr kwadratowy mieszkania, ale to cena mocno uśredniona. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka, które są najdroższe w wykończeniu ta stawka będzie na pewno dużo wyższa. Z kolei w wiatrołapie koszty wykończenia będą niższe.

Najprostszym sposobem na określenie kosztów wykończenia będzie przygotowanie zestawiania całego wyposażenia. To proces wymagający czasu i cierpliwości, ale jest konieczny.

Jeśli nie chcesz zajmować się tym samodzielnie możesz poprosić o pomoc aranżatora wnętrz. To osoba, która nie tylko zaplanuje układ funkcjonalny pomieszczeń, ale również przygotuje zestawienie wszystkich elementów wyposażenia wraz z cenami. Dzięki temu będziesz wiedział ile mniej więcej potrzebujesz funduszy na wykończenie mieszkania. To pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu, ale pewnie wymagało nakładów finansowych – koszty aranżacji są różne i tu po prostu trzeba rozmawiać już konkretnie z osobą, która te prace będzie wykonywać.

Poszukiwanie idealnego mieszkania wcale nie musi być trudne i stresujące. Warto się dobrze do tego przygotować. Połowa sukcesu to również pozytywne nastawienia.

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z nabyciem mieszkania deweloperskiego zapraszamy do kontaktu.

Wikana - sprzedaż mieszkań lublin

Created by kampanie adwords

×